Zastosowanie krążków filtracyjnych w przemyśle chemicznym

Procesy filtracyjne stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. W przemyśle chemicznym stanowią one kluczowy etap produkcji. Tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów możliwe jest powodzenie procesu filtracji. Jednym z rodzajów takich filtrów są filtry dyskowe, które zatrzymują nieczystości znajdującymi się w ich wnętrzu krążkami filtracyjnymi. Jak działają filtry dyskowe oraz jakie tkaniny stosuje się do filtracji w przemyśle chemicznym?
Budowa i zasada działania filtrów dyskowych
Filtry dyskowe to innowacyjna metoda filtracji, która stosowana jest w procesach mikrofiltracji oraz ultrafiltracji. Naprzemiennie ułożone, przeciwbieżnie obracające się dyski tworzą w pełni uregulowane siły ścinające, dzięki którym możliwa jest filtracja przepływającej cieczy. Zanieczyszczenia zatrzymują się na krążkach filtracyjnych tworzących tarczę filtru dyskowego, a następnie odprowadzane poza obieg medium.
Krążki filtracyjne tworzą dwie okrągłe, trwale ze sobą połączone płytki, które obracają się poziomo. Wytwarza się je ze specjalnych tkanin filtracyjnych, których właściwości umożliwiają ich zastosowanie w przemyśle chemicznym. Należą do nich m.in. polipropylen, poliester, tkanina PTFE czy PEEK. W zależności od zapotrzebowania konkretnego procesu filtracyjnego stosuje się tkaniny monofilamentowe, multifilamentowe bądź tkaniny dwustronne, stanowiące połączenie drobnej tkaniny filtracyjnej z wytrzymałą tkaniną podkładową.
Zastosowanie filtrów dyskowych w przemyśle chemicznym
Filtracja w przemyśle chemicznym wymaga zastosowania komponentów filtrujących o wysokiej odporności na działanie ostrych chemikaliów czy wysokich temperatur. Co więcej, krążki filtracyjne muszą spełniać wyśrubowane wymogi, jakie stawia przed nimi przemysł chemiczny, a użyte do ich produkcji tkaniny certyfikowane, co zapewnia m.in. firma SEFAR. Mowa m.in. o zgodności polimerów przędzy z FDA według CFR tytuł 21, część 177, rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004 bądź zgodności z (UE) nr 10/2011 w sprawie materiałów i przedmiotów z tworzywa sztucznego przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
To właśnie tkanina filtracyjna decyduje o wydajności produktu w procesie oraz klarowności przepływającej cieczy. Możliwe jest wykonanie krążków filtracyjnych na zamówienie z uwzględnieniem wymaganych polimerów, rozmiarów oczek, przepustowości, tempa produkcji czy minimalnego zanieczyszczenia cieczy. Pod uwagę należy wziąć również precyzyjne dopasowanie krążków oraz ich łatwą instalację, aby mieć gwarancję poprawności procesu filtracyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki Sp. z o.o.
Instalacje przemysłowe woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Krotoszyńska 35
-
Insaco Zakład usługowo-handlowy Andrzej Duda
Armatura przemysłowa woj. pomorskie76-200 Słupsk, św. Klary z Asyżu 9