Wynajem długoterminowy czy leasing wózka widłowego - na co się zdecydować?

Zarówno wynajem długoterminowy, jak i leasing wózków widłowych to rozwiązania chętnie wybierane przez początkujących przedsiębiorców, dla których koszt zakupu floty jest zbyt duży. Wózek widłowy to podstawowy środek transportu wewnętrznego, a więc funkcjonowanie wielu firm bez wózków byłoby niemożliwe. Decydując się na zakup wózków, warto rozważyć alternatywy dla zakupu za gotówkę lub kredytowania.
Zakup wózków widłowych. Leasing czy wynajem?
Zakres umów leasingu i wynajmu zostały sprecyzowane w kodeksie cywilnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami leasing jest umową, w której leasingodawca zobowiązuje się nabyć rzecz od zbywcy i oddać tę rzecz leasingobiorcy w celu używania. Podmiot korzystający z rzeczy ma obowiązek płacić comiesięczne raty określone w umowie. Po zakończeniu umowy leasingobiorca oddaje sprzęt leasingodawcy lub wykupuje go na własność, przy czym wartość rzeczy pomniejszają zapłacone dotychczas raty leasingu.
Z kolei umowa najmu polega na oddaniu rzeczy do użytkowania na czas określony lub nieokreślony, a w zamian najemca zobowiązuje się do opłacania comiesięcznego czynszu. Po wygaśnięciu umowy rzecz wraca do wynajmującego. Wynajmem wózków widłowych zajmuje się TM Service — wózki widłowe wypożyczalnia Wrocław. Skorzystać można z umowy najmu krótko i długoterminowego lub wynajmu wózka z operatorem.
Co jest korzystniejsze, leasing czy wynajem wózków widłowych?
Wynajem wózków widłowych ma tę zaletę, że nie jest wymagany wysoki wkład własny na początku obowiązywania umowy. Poza tym umowa najmu nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy, jak ma to miejsce w przypadku leasingu. Dostępne we Wrocławiu wózki widłowe na wynajem długoterminowy objęte są pełną obsługą serwisową, która realizowana jest po stronie wypożyczalni. Dla najemcy oznacza to brak konieczności tworzenia w strukturach firmy dodatkowego oddziału zajmującego się utrzymaniem ruchu. W przypadku leasingu korzystający musi opłacać ubezpieczenie i pamiętać o serwisach UDT.
Faktura za wynajem jest kosztem przychodu, a więc zmniejsza zobowiązanie podatkowe, a kwota comiesięcznego czynszu jest ustalana odgórnie i nie zależy od wysokości stóp procentowych, co jest charakterystyczne dla umów kredytowych i leasingowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Arset-Vac Serwis Układy automatyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa woj. lubuskie66-100 Sulechów, Żeromskiego 30