Spawanie a zasady BHP

Praca na stanowisku spawacza wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami. Długoterminowe wystawienie na działanie szkodliwych czynników może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Na szczęście przed zagrożeniami można się skutecznie chronić. Jakich zasad BHP należy przestrzegać podczas prowadzenia prac spawalniczych, aby uniknąć uszczerbku na zdrowiu?
Przygotowanie miejsca pracy
Urządzenia spawalnicze wytwarzają bardzo wysokie temperatury, co stwarza ryzyko pożaru. Z tego względu przed rozpoczęciem spawania należy usunąć lub zabezpieczyć wszystkie materiały łatwopalne znajdujące się w pobliżu: przedmioty z drewna, kartonu, papieru, substancje chemiczne oraz tkaniny palne i topiące się w czasie palenia. W miejscu prowadzenia prac spawalniczych nie powinny przebywać osoby bez odpowiednich zabezpieczeń, które w razie wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia byłyby narażone na niebezpieczeństwo. Należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie gaśnic w pomieszczeniu, aby możliwy był do nich szybki dostęp.
Ochrona wzroku i twarzy
Wzrok to zmysł szczególnie narażony na niebezpieczeństwo podczas spawania. Po pierwsze z racji tego, że spawanie odbywa się zwykle w słabo oświetlonym miejscu, dochodzi do naturalnego zmęczenia oczu. Po drugie łuk spawalniczy emituje promieniowanie optyczne (podczerwone, widzialne i nadfioletowe), które może być przyczyną wielu poważnych schorzeń: stanów zapalnych rogówki i spojówki, zmian na siatkówce i dnie oka oraz zaćmy. Aby ochronić wzrok i twarz podczas spawania, stosuje się przyłbice i tarcze spawalnicze. Te pierwsze są zakładane na głowę i zapewniają wysoki komfort pracy; te drugie trzeba trzymać w ręce, ale są tańsze.
Inne zasady BHP podczas spawania
Podczas spawania należy zadbać o ochronę układu oddechowego. Wydzielający się dym spawalniczy zawiera toksyczne substancje. Aby się przed nim chronić, warto zaopatrzyć się w przyłbicę z nawiewem, którą oferuje na przykład sklep spawalniczy Spawaj.eu. W trakcie prowadzenia prac spawalniczych na uszkodzenie narażony jest także słuch. Choć początkowo hałas zwykle nie jest odczuwalny jako uciążliwy, długotrwałe wystawienie na jego działanie może skutkować uszkodzeniem komórek nerwowych, a w rezultacie niedosłuchem. Do ochrony słuchu podczas spawania można użyć słuchawek lub zatyczek. Muszą być one szczelne i wypełniać komorę ucha oraz z niego nie wypadać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Arset-Vac Serwis Układy automatyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa woj. lubuskie66-100 Sulechów, Żeromskiego 30