Projektowanie maszyn przemysłowych od A do Z

Budowa maszyn i oprzyrządowania produkcyjnego musi być poprzedzona skomplikowanymi pracami projektowymi. Na szczęście nowoczesne technologie cyfrowe ułatwiają i przyspieszają projektowanie. Pozwalają także na szybkie wprowadzanie korekt. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda projektowanie maszyn przemysłowych od A do Z w dobrych firmach produkcyjnych.
Kto zajmuje się projektowaniem maszyn produkcyjnych?
Projektowanie maszyn i oprzyrządowania produkcyjnego wymaga wysokich kompetencji, znajomości technologi i dużej wiedzy fachowej. Dlatego tego typu pracami zajmują się jedynie wyspecjalizowane przedsiębiorstwa z odpowiednim know-how i rozbudowanym zapleczem projektowym, choćby takie jak firma konstruktorska KMT w Woli Piaseckiej koło Lublina, która zajmuje się tworzeniem dokumentacji technicznej CAD, a także budową maszyn i przebudową linii produkcyjnych.
Tworzenie dokumentacji technicznej CAD
Pierwszym etapem projektowania maszyn jest tworzenie dokumentacji technicznej przy użyciu oprogramowania CAD (Computerized Numerical Control). Jej celem jest przygotowanie cyfrowych trójwymiarowych modeli obiektów, które są niezbędne na wielu etapach procesu produkcyjnego. Program CAD umożliwia cyfrowe modelowanie geometryczne, które zapewnia precyzję projektową, a jednocześnie umożliwia łatwą edycję projektu. Po weryfikacji i akceptacji projektu następnym etapem jest przetwarzanie projektu CAD. Dzięki oprogramowaniu CAM (Computer Aided Manufacturing) jest on zamieniany w instrukcje maszynowe, co pozwala na zaprogramowanie wszystkich precyzyjnych ruchów obrabiarek, które posłużą do produkcji elementów maszyn. Po wczytaniu programu numerycznego poprzez czytnik urządzenia sterowniki przetwarzają kody na dokładne ruchy narzędzi i parametry pracy obrabiarki.
Co daje oprogramowanie CAD i CAM?
Przygotowanie projektu w systemach CAD i CAM umożliwia numeryczną obróbkę skrawaniem na maszynach CNC. Zapewnia to wyjątkową precyzję i powtarzalność procesów przy produkcji elementów i części do maszyn oraz przy wykonywaniu oprzyrządowania produkcyjnego. Obróbka CNC przyspiesza pracę i gwarantuje powtarzalność obrabianych elementów, a także zapewnia znaczne oszczędności materiałowe. Dzięki temu produkowane części maszyn są kompatybilne i w niczym nie ustępują oryginalnym podzespołom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Optibelt Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pasy napędowe, taśmy transportujące woj. śląskie41-303 Dąbrowa Górnicza, Budowlanych 11
-
Arset-Vac Serwis Układy automatyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa woj. lubuskie66-100 Sulechów, Żeromskiego 30
-
Serwokontrol - Autoryzowany dystrybutor produktów marki Burkert i MOOG
Hydraulika - siłowa woj. dolnośląskie54-426 Wrocław, Przemkowska 15