Luminometr jako skuteczne narzędzie do kontroli czystości mikrobiologicznej

Wyposażenie laboratoriów w nowoczesne technologie i urządzenia badawcze jest kluczowe dla jakości i precyzji wykonywanych analiz. Dlatego najlepsze firmy badawcze korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań i opracowań. Dzisiaj spróbujemy wyjaśnić, dlaczego lumenometr jest skutecznym narzędziem do kontroli czystości mikrobiologicznej. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego kontrola czystości mikrobiologicznej jest ważna?
W wielu technologiach i miejscach pracy czystość jest jednym z ważniejszych standardów. Sterylność jest wymagana zwłaszcza podczas produkcji żywności oraz w tak wrażliwych na zanieczyszczenia mikrobiologiczne przemysłach farmaceutycznym i kosmetycznym. Wszelkie zanieczyszczenia mikrobiologiczne przez obecność drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby lub ich toksyny przyczyniają się do obniżenia wartości odżywczej produktów żywnościowych, powodują zatrucia, a w skrajnych przypadkach zagrażają bezpieczeństwu konsumentów. Dlatego, jak wyjaśniają przedstawiciele dystrybutora sprzętu do badań i analiz Spektrometria z Warszawy, który dostarcza urządzania firmy Sciex i zapewnia pełne wsparcie aplikacyjne, dostępne są wygodne narzędzia umożliwiające badanie powierzchni pod kątem faktycznego stanu czystości. Jednym z podstawowych jest luminometr.
Czym jest luminometr?
Luminometr jest stosunkowo prostym narzędziem do kontroli czystości mikrobiologicznej. Działa na zasadzie pomiaru bioluminescencji ATP, który jest związkiem organicznym odpowiedzialnym za przenoszenie energii chemicznej niezbędnej w metabolizmie komórek organizmów żywych. Badanie wykorzystuje zjawisko enzymatycznego rozkładu ATP, podczas którego występuje efekt bioluminescencji. Obecność ATP w badanych próbkach świadczy o pojawieniu się zanieczyszczeń pochodzenia organicznego, które może stać się odżywką dla drobnoustrojów.
Jak przebiega badanie za pomocą luminometru?
Luminometr składa się z komory pomiarowej, detektora oraz układu, którego zadaniem jest przetwarzanie sygnału optycznego na elektryczny. Pobór próbek oraz ich przygotowanie do analizy jest proste i szybkie, dzięki wymazówkom zawierającym odczynnik chemiczny. Urządzenia są poręczne i wygodne w użyciu. Wyposażone są zazwyczaj w czytelne dotykowe ekrany oraz mają możliwość pełnej synchronizacji z komputerem za pomocą komunikacji Wi-Fi. Precyzyjny wynik badania odczytywany jest na ekranie w postaci jednostek RLU (relative light units). Na koniec warto podkreślić, że bioluminescencyjne badanie czystości mikrobiologicznej jest zdecydowanie dokładniejsze, a przy tym dużo szybsze, niż tradycyjna analiza referencyjnymi metodami hodowlanymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Optibelt Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pasy napędowe, taśmy transportujące woj. śląskie41-303 Dąbrowa Górnicza, Budowlanych 11
-
Serwokontrol - Autoryzowany dystrybutor produktów marki Burkert i MOOG
Hydraulika - siłowa woj. dolnośląskie54-426 Wrocław, Przemkowska 15
-
Arset-Vac Serwis Układy automatyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa woj. lubuskie66-100 Sulechów, Żeromskiego 30