Klasyfikacja pasów napędowych

Produkcji pasów napędowych zapoczątkowana była już ponad sto lat temu. W tym okresie technika przenoszenia mocy za pomocą nowoczesnych systemów pasowych rozwinęła się prężnie i nadal stosowana jest powszechnie w wielu urządzaniach i maszynach. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie i klasyfikacja pasów napędowych.
Czym są pasy napędowe?
Pasy napędowe przeznaczone są do napędu maszyn i urządzeń. Przenoszenie momentu obrotowego z koła pasowego jednostki zasilającej na koło pasowe urządzenia odbiorczego następuje między innymi poprzez tarcie, które powstaje pomiędzy czynną powierzchnią pasa a kołem pasowym. Efektywne przekazywanie momentu obrotowego możliwe jest dzięki specyficznej konstrukcji pasów napędowych. Materiał, z którego są wykonane, dodatkowo minimalizuje straty energii wynikające z uślizgu kół pasowych.
Szeroki asortyment pasów napędowych
Pasy napędowe stosuje się do napędu maszyn i urządzeń w bardzo wielu dziedzinach. Stąd występują w różnych wariantach w zależności od konstrukcji i zastosowania. Dostępne są między innymi jako pasy napędowe uzębione, modułowe, wąskoprofilowe oraz najczęściej spotykane pasy klinowe klasyczne. Z szerokim asortymentem pasów klinowych i synchronicznych (zębatych) zapoznać się można, przeglądając ofertę dystrybutora rozwiązań dla przemysłu TLC Łożyska z Warszawy-Wesołej, który oferuje w swoich oddziałach w Gdańsku, Poznaniu, Rzeszowie, Sosnowcu, Szczecinie, Toruniu i Zgorzelcu również łożyska toczne i ślizgowe, łańcuchy napędowe, tuleje ślizgowe, uszczelnienia techniki obrotowej oraz inne komponenty technik przeniesienia mocy.
Napędowe pasy klinowe i pasy uzębione
Choć pasy napędowe można podzielić pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane, to najważniejsza klasyfikacja wyróżnia pasy klinowe i pasy synchroniczne, czyli zębate. Oba typy pasów napędowych wykonane są z nowoczesnych i odpornych na obciążenia mechaniczne materiałów, głównie z wysokiej jakości gumy lub poliuretanu. Pasy zębate cechują się wysoką precyzją wykonania, która zapewnia ich synchroniczny bieg, a także odporność na ścieranie, wysoką elastycznością i trwałością. Natomiast napędowe pasy klinowe niezastąpione są w maszynach przeznaczonych do prac w trudnych warunkach. Przede wszystkim w rolnictwie oraz przy obróbce drewna w zakładach stolarskich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Arset-Vac Serwis Układy automatyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa woj. lubuskie66-100 Sulechów, Żeromskiego 30