Jakie zastosowania mają tkaniny z włókna szklanego?
Przemysłowa produkcja włókien szklanych rozpoczęła się na początku zeszłego wieku. Najpierw wytwarzano z nich materiały stosowane przy izolowaniu termicznym, jednak później rolą tkaniny z włókna szklanego było filtrowanie różnych substancji dla przemysłu. Niekiedy miała też ona charakter dekoracyjny. Aktualnie tkaniny z włókien szklanych mają o wiele więcej zastosowań. Same włókna służą na przykład do produkcji polimerowych kompozytów.
Jak produkuje się włókna szklane?
Włókno szklane na różnego rodzaju tkaniny przemysłowe powstaje ze szkła niskoalkalicznego. Materiał ten stapia się w formach rodowo-platynowych przy temperaturze około 1300 stopni Celsjusza. Szkło w stanie ciekłym wypływa z form przez otwory, a wirujące obok wrzeciono wychwytuje nitkę i rozciąga ją do żądanej grubości. Między wrzecionem a piecem umieszczone są wałki, które dostarczają nitkom dodatkowych substancji, poprawiających ich właściwości. Otrzymany materiał w postaci włókien podaje się takim samym procesom jak nici w przemyśle włókienniczym.
Jakie właściwości posiadają włókna szklane, z których powstają tkaniny przemysłowe?
Niektóre tkaniny przemysłowe, które kupuje się w miejscach takich, jak EUROPOLIT, utkane są z włókien szklanych, które posiadają pożądane w przemyśle właściwości. Przede wszystkim takie materiały charakteryzują się ogromną wytrzymałością na rozrywanie, nawet przy małej gęstości. Włókna szklane są też wytrzymałe na wysokie temperatury i dodatkowo wykazują niską higroskopijność.
Tkaniny z włókien szklanych w zasadzie nie przewodzą prądu elektrycznego, co znacznie zwiększa możliwości ich zastosowania w gospodarce. Dodatkowo łatwo łączą się z polimerami, co zwiększa wytrzymałość tych ostatnich.
Jakie zastosowania mają przemysłowe tkaniny z włókien szklanych?
Włókna szklane są produkowane w wielu postaciach. To właśnie od ich rodzaju zależy zastosowanie konkretnej tkaniny. To, co je rozróżnia między sobą, to długość i średnica nici. Tak na przykład włókna nieciągłe, charakteryzujące się średnicą 5-30 µm, są tak zwaną „wełną szklaną”, której używa się do dociepleń budynków.
Tkaniny z włókien szklanych mogą mieć charakter izolacji w elektrotechnice. Włókna ze szkła znajdują też zastosowanie w przypadku wzmacniania polimerów, a nawet przy zbrojeniu betonu. Występują wtedy w postaci rozproszonej, ale znacznie poprawiają jego właściwości.
Włókna szklane o charakterze ciągłym i o odpowiedniej średnicy potrzebne są do konstruowania nowoczesnych sieci światłowodowych. Inne zastosowania mają miejsce w transporcie i w przemyśle ceramicznym i zbrojeniowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana