Jakie dodatki uszlachetniające stosuje się w olejach mineralnych?

Każdy element ruchomy, który współpracuje z częściami pozostającymi w bezruchu lub przemieszczającymi się z inną prędkością wymaga dobrego smarowania. Pozwala ono na uniknięcie zniszczeń powodowanych przez generowane tarcie oraz wysoką temperaturę. W przypadku silników oraz przekładni do ochrony powierzchni stosuje się środki smarne w postaci olejów syntetycznych lub mineralnych. Ich parametry można poprawiać, za sprawą odpowiednich dodatków.
Co wyróżnia oleje mineralne?
Oleje mineralne powstają z oleju bazowego uzyskiwanego podczas procesu rafinacji ropy naftowej. W porównaniu z olejami syntetycznymi w ich składzie znajduje się większa ilość rozmaitych zanieczyszczeń, a rozmiary tworzących je cząsteczek są bardziej zróżnicowane. Cechy te wpływają na możliwości wykorzystywania olejów mineralnych, które charakteryzują się zwykle krótszym czasem, w jakim zachowują swoje parametry robocze, co pociąga za sobą konieczność częstszej wymiany. Zwykle mają one też nieco wyższą lepkość, co sprawia, że z reguły będą się lepiej sprawdzały w wyeksploatowanych jednostkach napędowych. Oleje tego rodzaju wyróżniają się niższą ceną, a także brakiem agresywnego działania na stosowane w silnikach uszczelnienie, nie mają też tendencji do wypłukiwania zgromadzonych w jednostce napędowej osadów. Dzięki tym właściwościom są chętnie stosowane w pojazdach i maszynach z silnikami w nieco gorszym stanie technicznym.
Dodatki do olejów mineralnych – co warto wiedzieć?
Właściwości olejów mineralnych mogą być poprawione przez wprowadzenie do nich odpowiednich dodatków. Wpływają one na uszlachetnienie oleju przez zwiększenie jego możliwości w zakresie kilku podstawowych własności. Do najważniejszych należą dyspersanty, które powstrzymują znajdujące się w oleju zanieczyszczenia przed tworzeniem większych skupisk i kumulowaniu się na powierzchni elementów jednostki napędowej. Istotne są też modyfikatory lepkości – deprestatory zapobiegające wytrącaniu się w niższych temperaturach parafiny wpływającej negatywnie na płynność oleju oraz wiskozatory sprzyjające przyleganiu cząsteczek do metalu w warunkach zwiększonej emisji ciepła, a więc przy długiej eksploatacji oraz latem. Do olejów wprowadza się emulgatory wiążące wodę oraz przeciwutleniacze ograniczające tworzenie się nagaru. Często wprowadzanym składnikiem są też środki antykorozyjne.
Duży wybór mineralnych olejów silnikowych i przekładniowych można znaleźć w ofercie firmy Proauto. Specjalizuje się ona w dostarczaniu środków smarnych przeznaczonych do różnych maszyn, urządzeń i pojazdów – olejów, smarów oraz produktów eksploatacyjnych, a także chemii dla myjni samochodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mega-Oil. Hurtownia olejów silnikowych. Boduch K.
Paliwa, oleje, smary woj. śląskie44-240 Żory, Pszczyńska 147
-
Oil-Smar s.c. Lucyna Bogusław Nowakowscy
Paliwa, oleje, smary woj. mazowieckie02-241 Warszawa, Przedpole 1