Jak kontrolować dostęp w przedsiębiorstwach i zakładach przemysłowych?
Instalacje pozwalające na kontrolę dostępu to niezbędne elementy systemów zabezpieczeń wielu budynków. Najczęściej korzysta się z nich w siedzibach firm, zakładach przemysłowych czy budynkach instytucji publicznych. Mogą służyć do zabezpieczenia całych obiektów lub wybranych obszarów. Pomagają chronić mienie czy ważne dokumenty przed dostępem niepowołanych osób. Przyczyniają się też do poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników obiektu.
SKD jako element ochrony przed włamaniem
Systemy kontroli dostępu, czyli SKD to jedne z najskuteczniejszych sposobów ochrony obiektów przed włamaniem. Takie instalacje obejmują elementy mające za zadanie sprawdzenie uprawnień użytkowników do wejścia na wybrany teren. Urządzenia identyfikujące mogą przybierać formę czytników zbliżeniowych, odblokowywanych np. kartami magnetycznymi lub brelokami. Dostępne są również kontrolery biometryczne, odczytujące najczęściej linie papilarne.
Takie zabezpieczenia trudno jest pokonać, gdyż potencjalny włamywacz musiałby najpierw zdobyć odpowiedni identyfikator. Sforsowanie czytników biometrycznych jest jeszcze trudniejsze, a bez konkretnej uprawnionej osoby niemal niemożliwe. Z tego powodu systemy kontroli dostępu charakteryzują się wysoką skutecznością. Co więcej, jeśli dojdzie do kradzieży mienia czy wycieku danych, analiza zarejestrowanych przez instalację sygnałów może ułatwić odszukanie sprawcy przestępstwa.
Systemy kontroli dostępu a bezpieczeństwo użytkowników obiektu
Jak podkreślają pracownicy firmy Electronics Box zajmującej się ochroną firm w Łodzi i okolicach, SKD pozwalają nie tylko zabezpieczyć mienie przedsiębiorstwa, ale i chronić pracowników oraz osoby postronne. W wielu halach produkcyjnych wykorzystuje się maszyny, do których obsługi potrzebna jest specjalistyczna wiedza i umiejętności. Dostęp osób nieuprawnionych do takich urządzeń mógłby narazić na niebezpieczeństwo zarówno je, jak i wszystkich przebywających w pobliżu.
Podobna sytuacja ma miejsce wszędzie tam, gdzie przechowuje się toksyczne substancje czy materiały zakaźne. Dostęp do takich miejsc powinna mieć jak najmniejsza liczba osób, wyłącznie odpowiednio przeszkolonych. Ograniczy to ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych substancji. Instalując system kontroli dostępu, wykazujesz zatem nie tylko troskę o bezpieczeństwo firmowego mienia, ale i zdrowie swoich pracowników!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana