Gdzie stosuje się filtry elektrostatyczne?

Filtracja powietrza w zakładach przemysłowych związanych z branżą spawalniczą oraz ogólnopojętą obróbką metali jest niezwykle kluczowym elementem pozwalającym zadbać o właściwe, niezagrażające zdrowiu warunki pracy. Do jej przeprowadzania wykorzystywane są specjalistyczne odciągi oraz różnorodne filtry, w tym także filtry elektrostatyczne, na których skupiamy się poniżej.
Czym są filtry elektrostatyczne oraz jak działają?
Filtry elektrostatyczne określane również jako filtry elektro-jonizacyjne lub elektrofiltry to szczególny rodzaj filtrów, które wykorzystują do oczyszczania powietrza proces separacji zjonizowanych zanieczyszczeń pod wpływem silnego pola elektrostatycznego. W związku z tym najczęściej zbudowane są one z elektrod ulotowych, które odpowiadają za silną jonizację powietrza, a także uziemionych elektrod osadczych. Ich działanie opiera się więc na silnym polu elektrostatycznym, o kierunku prostopadłym do kierunku przepływającego powietrza. Dzięki temu na elektrodach osadczych osadzają się naelektryzowane zanieczyszczenia w postaci cząstek stałych, a także aerozoli, np. mgiełki olejowej.
Gdzie znajdują zastosowanie filtry elektrostatyczne?
Filtry elektrostatyczne oferowane między innymi przez firmę PSG System znajdują przede wszystkim zastosowanie w systemach oczyszczania powietrza, odciągach i odpylaczach wykorzystywanych w zakładach zajmujących się:
spawaniem blach, prefabrykatów zaolejonych oraz urządzeń metodą TIG,
cięciem elementów, które są zanieczyszczone przez substancje oleiste,
obróbką CNC.
Wszystko za sprawą tego, że filtry elektrostatyczne są niezwykle skuteczne w przypadku oczyszczania powietrza i gazów zanieczyszczonych poprzez mgłę olejową.
Jakie są zalety filtrów elektrostatycznych?
Wysokoskuteczne filtry elektrostatyczne cechują się przede wszystkim minimalnym zużyciem energii, przekładającym się tym samym na niskie koszty związane z ich użytkowaniem. Oprócz tego, jeśli są one w odpowiedni sposób konserwowane, poprzez czyszczenie natryskiem wody z dodatkiem detergentów, mogą być one wykorzystywane przez praktycznie nieograniczony czas, a odfiltrowywana przez nie substancja oleista może być odzyskiwana i ponownie wykorzystywana. Dodatkowo do zalet filtrów elektrostatycznych zaliczyć należy także ich to, że są one zdolne do usuwania nawet małych cząsteczek oraz niskie straty ciśnienia, jakie one generują, chociażby w porównaniu do filtrów tkaninowych. Dzięki temu mogą być one stosowanie z wentylatorami o mniejszej mocy, zachowując przy tym swoją pełną skuteczność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Serwokontrol - Autoryzowany dystrybutor produktów marki Burkert i MOOG
Hydraulika - siłowa woj. dolnośląskie54-426 Wrocław, Przemkowska 15
-
Optibelt Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pasy napędowe, taśmy transportujące woj. śląskie41-303 Dąbrowa Górnicza, Budowlanych 11
-
Arset-Vac Serwis Układy automatyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa woj. lubuskie66-100 Sulechów, Żeromskiego 30