Czym charakteryzują się wysokosprawne instalacje chłodnicze?

Wysokosprawne instalacje chłodnicze odpowiadają za utrzymanie niskiej temperatury w obiektach przemysłowych i produkcyjnych. Ogólna zasada pracy instalacji opiera się na przemieszczeniu ciepła z jednej strefy do drugiej zgodnie z zasadami termodynamiki. Nowoczesne wysokowydajne systemy wyposażone są w agregaty chłodnicze, a w wielu przypadkach stosuje się techniki odzysku ciepła i jego wykorzystania w innych procesach technologicznych.
Jak działają wysokosprawne instalacje chłodnicze?
Każda instalacja chłodnicza wykorzystuje zjawisko wymiany ciepła, jakie zachodzi w czasie zmiany faz, a dokładnie w czasie przemiany cieczy w gazy. Czynnik chłodzący dystrybuowany jest rurką do obszaru, który ma być schodzony, a następnie po osiągnięciu temperatury wrzenia ciecz przekształcona do postaci gazu odbiera ciepło z otaczającego otoczenia. Gaz trafia do sprężarki, gdzie przemieniany jest z powrotem w ciecz i oddaje zgromadzone ciepło. Tak ochłodzony płyn trafia ponownie do obiegu.
Co zaliczamy do instalacji chłodniczych?
Instalacje chłodnicze to różnego rodzaju systemy, które służą do obniżania temperatury w pomieszczeniach i jej utrzymywania na określonym poziome. Do tej kategorii należą między innymi:
Komory chłodnicze i mroźnicze
Agregaty skraplające
Klimatyzacje
Instalacje wody lodowej
Tunele chłodzące i zamrażające
Osuszacze powietrza sprężonego
Projektowaniem, tworzeniem i montażem wysokosprawnych instalacji chłodniczych zajmuje się firma instalacyjne PROBON, która świadczy także usługi serwisowe. Fachowcy pomagają dobrać najlepsze rozwiązania dla konkretnych zastosowań oraz przygotowują profesjonalny projekt instalacji wraz z pełną dokumentacją budowlaną, wykonawczą i powykonawczą.
Wysokosprawne instalacje chłodnicze mogą służyć do kontrolowania temperatur w dużych obiektach, przy czym dla większych konstrukcji może być wymagane zainstalowanie kilku systemów chłodzących. Instalacja ma zapewnić szybkie chłodzenie, a więc musi charakteryzować się dużą czułością. Przy projektowaniu instalacji chłodniczych zawsze bierze się pod uwagę parametry budynku i poziom izolacyjności przegród.
Instalacją chłodniczą można sterować ręcznie lub automatycznie – operatorzy mają możliwość modyfikacji parametrów pracy urządzenia zgodnie z aktualnymi potrzebami. Obecnie często wykorzystuje się system ostrzegania, który informuje o potencjalnych problemach z utrzymaniem temperatury na zaprogramowanym poziomie. Instalacja chłodnicza musi być szczelna i regularnie konserwowana w celu zapobiegania wyciekom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Arset-Vac Serwis Układy automatyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa woj. lubuskie66-100 Sulechów, Żeromskiego 30
-
Beninca Polonia Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Napędowe elementy mechaniczne woj. mazowieckie05-152 Czosnów, Holenderska 1